Lipstick forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ovo je forum za sve lezbijke i bi žene koje se osjećaju femme i vole iste takve žene. Ženstvenost nije striktno određena kategorija. Ona ovisi o samoidentifikaciji. Ako se identificirate kao femme i volite druge femme, ovo je mjesto za vas!
 
Početna stranicaLipstick portalLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin

 

 Rasprava o feminizmu

Go down 
+6
malena20
pour femme
Uh Huh Her
Alex Ray
Erzsebet
Judina sestra
10 posters
Autor/icaPoruka
Judina sestra
...and Judas priest
Judina sestra


Posts : 981
Join date : 23.04.2009
Dob : 38
Lokacija : Zagreb

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyuto svi 05, 2009 9:56 am

Široka tema. Pišite. Smile Sve što o feminizmu znate, mislite itd.
[Vrh] Go down
https://lipstick.forumcroatian.com
Erzsebet
Lesbian Vampire
Erzsebet


Posts : 553
Join date : 25.04.2009
Dob : 35
Lokacija : Zagreb

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyuto svi 05, 2009 11:09 am

Pa eto, kod mene je feminizam više na instinktivnoj razini nego na teorijskoj/aktivističkoj. U prijevodu: čak i prije nego što sam počela proučavati knjige o feminizmu, imala sam taj neki osjećaj za (ženska) prava. Ne pitajte me kako.
[Vrh] Go down
Alex Ray

Alex Ray


Posts : 216
Join date : 25.04.2009
Dob : 34
Lokacija : blizu Sunca

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyuto svi 05, 2009 2:00 pm

izjava jedne poznanice: ''meni je prva asocijacija kad čujem feminizam ružne dlakave žene koje se neće brijati'' tužno mi je to..ah..
[Vrh] Go down
Uh Huh Her
Stidna dlaka Brody Dalle



Posts : 374
Join date : 24.04.2009
Dob : 35

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyuto svi 05, 2009 3:14 pm

E, o ovom bi se mogla lijepo raspisati, ali nisam sigurna koliko bi se to ikome dalo čitati. Iza mene je nekoliko godina aktivnog bavljenja feminizmom i svaki put se razljutim kada netko misli da su feministice ružne, debele dlakave lezbijke koje nemaju pametnijeg posla nego boriti se za ženska prava jer to je daleko od istine.
Slične stavove imala sam i prije nego što sam, zahvaljujući riot grrrl glazbi, počela proučavati feminizam.U početku sam sve shvaćala vrlo naivno i djetinjasto, bila sam još osnovna škola, ali tijekom godina moji stavovi sam sazrela, a samim time su se promijenili i moji stavovi.Prošle godine pisala sam maturalni rad na tu temu.još jedna stvar koja me živcira je kada se feministice doživljavaju kao ženske šovinistice koje mrze muškarce (pa nismo članice S.C.U.M.-a!) ili kada same žene pljuju po feminizmu smatrajući ga glupim, nezrelim i nepotrebnim.
[Vrh] Go down
pour femme

pour femme


Posts : 92
Join date : 30.04.2009
Dob : 41
Lokacija : Zagreb

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyuto svi 05, 2009 3:39 pm

feminizam mi je ok do one točke u kojoj su muškarci i žene jednaki. kada se pređe ta granica, tj kada čujem neke feministkinje kako pljuju po muškarcima i smatraju ih inferiornijim i glupljim spolom dođe mi povratiti. u tom trenu mi se gade koliko i neki seljački šovinist.
[Vrh] Go down
Uh Huh Her
Stidna dlaka Brody Dalle



Posts : 374
Join date : 24.04.2009
Dob : 35

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyuto svi 05, 2009 5:37 pm

pour femme je napisao/la:
feminizam mi je ok do one točke u kojoj su muškarci i žene jednaki. kada se pređe ta granica, tj kada čujem neke feministkinje kako pljuju po muškarcima i smatraju ih inferiornijim i glupljim spolom dođe mi povratiti. u tom trenu mi se gade koliko i neki seljački šovinist.

Da, to sam baš navela gore.Osim što su te izjave glupe i djetinjaste daju potpuno krivu sliku o feminizmu i predstavljaju sve ono što feminizam nije i što nikako ne bi trebao biti.
[Vrh] Go down
Alex Ray

Alex Ray


Posts : 216
Join date : 25.04.2009
Dob : 34
Lokacija : blizu Sunca

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptysri svi 06, 2009 2:04 am

najviše me boli dok čujem žene da govore protiv feminizma Crying or Very sad
[Vrh] Go down
malena20

malena20


Posts : 221
Join date : 05.05.2009
Dob : 35
Lokacija : zg

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptysri svi 06, 2009 2:41 am

Alex Ray je napisao/la:
najviše me boli dok čujem žene da govore protiv feminizma Crying or Very sad

da da da, apsolutno se slažem...ajde muški, to me ne čudi...
[Vrh] Go down
Uh Huh Her
Stidna dlaka Brody Dalle



Posts : 374
Join date : 24.04.2009
Dob : 35

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptysri svi 06, 2009 7:43 am

To govore samo neinformirane ili loše informirane žene.
[Vrh] Go down
Judina sestra
...and Judas priest
Judina sestra


Posts : 981
Join date : 23.04.2009
Dob : 38
Lokacija : Zagreb

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet svi 21, 2009 10:30 am

Apsolutno se slažem da su ljudi koji pljuju po feminizmu loše informirani. Zapravo, kad god netko pričati o "feminizmu" općenito, znam da o njemu ne zna ništa jer postoje mnoge faze istoga.
However, feminizam jest, po svojoj prvotnoj definiciji, borba za ravnopravnost spolova na političkom i društvenom planu, ali ne čudi me kad ljudi misle da su femnistkinje ružne, debele žene koje na trgu spaljuju grudnjake i odriču se ženstvenosti. To je zato što su takve feministkinje bile najviše medijski eksponirane, zbog swvoje upadljivosti i negativnog prizvuka: "čudnije" je da žene ne žele izgledati stereotipno ženstveno pa je to upadljivije, a i loš se glas čuje dalje od dobrog. Na žalost, mnogi se loši trenuci u povijesti pamte i spominju od dobrih. Ne želim generalizirati, ali da se to ne događa, ne bih mogla reći.
Ipak, tko je informiran, zna da je to bilo mračno razdoblje feminizma te da to nije samo feminizam. Ali shvaćam zašto netko to pamti, a ne pamti što je prava suština feminizma. Na žalost, ljudi nemaju naviku šutjeti o temi o kojoj ništa ili vrlo malo znaju nego se raspričaju kao da su stručnjaci.
[Vrh] Go down
https://lipstick.forumcroatian.com
Judina sestra
...and Judas priest
Judina sestra


Posts : 981
Join date : 23.04.2009
Dob : 38
Lokacija : Zagreb

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet svi 21, 2009 10:40 am

Uh Huh Her je napisao/la:
E, o ovom bi se mogla lijepo raspisati, ali nisam sigurna koliko bi se to ikome dalo čitati. Iza mene je nekoliko godina aktivnog bavljenja feminizmom i svaki put se razljutim kada netko misli da su feministice ružne, debele dlakave lezbijke koje nemaju pametnijeg posla nego boriti se za ženska prava jer to je daleko od istine.
Slične stavove imala sam i prije nego što sam, zahvaljujući riot grrrl glazbi, počela proučavati feminizam.U početku sam sve shvaćala vrlo naivno i djetinjasto, bila sam još osnovna škola, ali tijekom godina moji stavovi sam sazrela, a samim time su se promijenili i moji stavovi.Prošle godine pisala sam maturalni rad na tu temu.još jedna stvar koja me živcira je kada se feministice doživljavaju kao ženske šovinistice koje mrze muškarce (pa nismo članice S.C.U.M.-a!) ili kada same žene pljuju po feminizmu smatrajući ga glupim, nezrelim i nepotrebnim.

Mene zanima, piši Smile Super mi je kad ljudi misle da su sve feministkinje Valerie Solanas.. pale ALi još je bolje što će žustro zakolutati očima na tu temu, ali neće otići u knjižnicu ili bar na wikipediju pogledati šta je to feminizam.
Više je poznatih femnistkinja kroz povijest reklo da je feministkinja žena koja ima IQ viši od 50. alien
Dakle, ona koja je svjesna položaja žena kroz povijest (ne mora znati sve historijske činjenice) i koja oštro osuđuje koncept patrijarhata.
Danas je takavih žena mnogo, čemu su pridonijeli, naravno, i odjeci femnizma u današnjem vremenu, da ih ne nabrajam sve, ali se i dalje ne smatraju femnistkinjama. Zanimljivo. Zašto je identificiranje s feminizmom danas nepoželjno?
[Vrh] Go down
https://lipstick.forumcroatian.com
baba s kolačima
Moderatorica
baba s kolačima


Posts : 273
Join date : 25.04.2009
Lokacija : u tramvaju, na placu ili kod doktora

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet svi 21, 2009 10:55 am

Mislim da je danas ono što je najbliže terminu feminizam termin emancipirana žena, i to ona najgluplja, "Cosmo cura" verzija. Feminizam je narodu preteška i,očito, preteško shvatljiva riječ koja se nužno mora povezivati sa kratkokosim lezbijkama koje sa sobom uvijek nose sjekiru u slučaju da sretnu muškarca na ulici, kako bi ga mogle odvojiti od njegovih genitalija.
U strahu da ih se ne poveže s takvima, djevojke se radije identificiraju sa terminom "emancipirana cura", i taj mali tračak feminizma se manifestira u nešto slobodnijem stavu prema seksu (sjetimo se samo svih onih naslovnica Cosma sa temama "zadovolji ti mene, dečko", "cure koje osvajaju i ostavljaju" itd) odnosno odjednom je ful kul reći da nikako nismo frigidne, da obožavamo zadovoljavati oralno svoje dečke i da nam nikada nije dosta, ali sve one divne predrasudice su još uvijek tu- ta hipermoderna cura koja najviše voli kad je ona gore i 69 joj je ujutro baš super i dalje sama pere veš, kuha, ide po klince u vrtić ali ujedno i radi, dok su ti njihovi dečki ostali više-manje isti, samo što moraju malo tiše biti patrijarhalni, a svako njihovo usisavanje biva bogato nagrađeno još većim količinama oralnog seksa.
[Vrh] Go down
Uh Huh Her
Stidna dlaka Brody Dalle



Posts : 374
Join date : 24.04.2009
Dob : 35

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet svi 21, 2009 1:31 pm

baba s kolačima je napisao/la:
Mislim da je danas ono što je najbliže terminu feminizam termin emancipirana žena, i to ona najgluplja, "Cosmo cura" verzija. Feminizam je narodu preteška i,očito, preteško shvatljiva riječ koja se nužno mora povezivati sa kratkokosim lezbijkama koje sa sobom uvijek nose sjekiru u slučaju da sretnu muškarca na ulici, kako bi ga mogle odvojiti od njegovih genitalija.
U strahu da ih se ne poveže s takvima, djevojke se radije identificiraju sa terminom "emancipirana cura", i taj mali tračak feminizma se manifestira u nešto slobodnijem stavu prema seksu (sjetimo se samo svih onih naslovnica Cosma sa temama "zadovolji ti mene, dečko", "cure koje osvajaju i ostavljaju" itd) odnosno odjednom je ful kul reći da nikako nismo frigidne, da obožavamo zadovoljavati oralno svoje dečke i da nam nikada nije dosta, ali sve one divne predrasudice su još uvijek tu- ta hipermoderna cura koja najviše voli kad je ona gore i 69 joj je ujutro baš super i dalje sama pere veš, kuha, ide po klince u vrtić ali ujedno i radi, dok su ti njihovi dečki ostali više-manje isti, samo što moraju malo tiše biti patrijarhalni, a svako njihovo usisavanje biva bogato nagrađeno još većim količinama oralnog seksa.

Super napisano!

Uglavnom, ja mislim da većina cura NE ZNA samu bit feminizma, a da još manje razumije feminizam kao društveno-politički pokret. Nego se uz feminizam stvarno odmah asociraju lezbijke naoružane do zuba koje žele istrijebiti sve što je muško. A to sve je jedna VELIKA ZABLUDA! Ne mogu shvatiti koliko nečiji umovi ograničeni mogu biti da im je teško shvatiti činjenicu da su feministice sasvim normalne žene koje traže JEDNAKOST između žena i muškaraca. Ista prava, istu plaću, istu poziciju u društvu i istu poziciju u kući. Ali očito sve te Cosmo djevojke to nikada neće shvatiti.
[Vrh] Go down
baba s kolačima
Moderatorica
baba s kolačima


Posts : 273
Join date : 25.04.2009
Lokacija : u tramvaju, na placu ili kod doktora

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet svi 21, 2009 1:39 pm

Hvala! Ma ljudi su veoma zanimljivi, a i njihove asocijacije. Npr- feministica-lezbijka, metroseksualac-peder, dečko s bradicom-liberalno smeće, besplatno školstvo- ma s tim sigurno nešto ne valja, bolje da ja platim pa ću sigurno biti pametniji, tajnica- žena koja spava s direktorom, žena koja se nije udala do 26.-lezbijka...uglavnom, ogroman sklop predrasuda, i ima ih na svakom koraku.
[Vrh] Go down
femina




Posts : 87
Join date : 23.05.2009

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet svi 28, 2009 7:37 am

Slažem se sa svime što se dosad napisale. Ja sam se isto bavila feminizmom, čak i pisala seminar na tu temu u sklopu sociologije. Vjerujem da je su predrasude toliko ukorjenjene u našem društvu da je to teško za povjerovati. Feminizam, ovdje, u našoj zemljici, sinonim je za nešto odbojno i to ne samo u očima muškaraca, nego što je još gore, u očima mnogih žena.

Već je netko napisao, ljudi jednostavno ne razumiju bit feminizma, površni su i nešto tako bitno, oslobađajuće, što se dogodilo ženama označavaju kao nešto nepoželjno. Trebale bismo biti ponosne na ono što nam je feminizam donio, i trebamo poštivati sve one žene koje su se izborile, riskirale svoje živote kako bi nam omogućile što bolje pozicije.

Iz osobnog iskustva znam kako su npr. ljudi reagirali kada sam SAMO rekla da pišem temu o feminizmu. Znači, nisam ništa komentirala niti prepričavala sadržaj već sam samo napomenula da to istražujem. Tu su odmah bile neke grimase, komentari da je to za lezbače ili mi je čak jedan tip samo na spomen te teme rekao da mi je bolje da se okanim feminizma jer ću zauvijek ostati sama jer nitko ne voli feministice aždaje itd...
E, a da ne spominjem one situacije gdje sam zapravo s nekim ljudima razgovarala o feminizmu. Reakcije su bile tipa: šta ja pričam gluposti, žene su danas 100% ravnopravne s muškarcima, da to žene feminizmnom nešto isfuravaju i mrze muškarce, itd...
E, onda ja počnem o jadnim afričkim djevojčicama čije genitalije strugaju i šivaju spolni organ da bi ga muškarac opet poslije otvorio, o ženama bez prava glasa, nasilju unutar obitelji, silovanju...

Moram priznati, umorim se ja od toga. Niš, napisala sam seminar i poslije dobro razmislim prije nego što se opet upustim u takve, nažalost, besmislene debate. Jer, ja kao feministica, nikako ne mogu, s određenim ljudima dakako, izaći na kraj...


Zadnja promjena: femina; pet svi 29, 2009 12:14 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Nepenthe
Dark angel
Nepenthe


Posts : 617
Join date : 21.05.2009
Dob : 41
Lokacija : Galactica

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet svi 28, 2009 8:28 am

Tko je ovdje rekao da su muškarci i žene JEDNAKI? Mislim, kako mogu biti Question Rolling Eyes
[Vrh] Go down
Shiksa

Shiksa


Posts : 19
Join date : 06.06.2009
Dob : 34
Lokacija : Zagreb

Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Emptyčet lip 11, 2009 10:56 pm

Nemam curu je napisao/la:
Tko je ovdje rekao da su muškarci i žene JEDNAKI? Mislim, kako mogu biti Question Rolling Eyes

xD xD


Za početak, mnogi ljudi pričaju o mnogim stvarima o kojima nisu adekvatno informirani i budući da ne znaju ništa o tome i ne zanima ih pretjerano, zauzimaju stavove kakve prema njima ima većina ljudi oko njih. To je i ovdje slučaj. Budući da živimo u zemlji u kojoj živimo, u kojoj je patrijarhat još uvijek vrlo prisutan, feminizam je, kao društveno-politički pokret koji ga želi promijeniti, još uvijek nešto vrlo nepoželjno. Žao mi je kad čujem prijekore od muškaraca koji to smatraju šovinističkim i mrziteljskim pokretom jer su neinformirani i osjećaju se ugroženo, ali mi je još više žao i strašno me razočara kada mi to kaže druga žena, očito potuno nesvjesna položaja u kojem su žene bile samo prije 50 godina. Kao da crnac ne priznaje da je njegova rasa stoljećima bila u ropstvu. A, to je upravo položaj u kojem su žene bile. Robovski i prikraćen, bez ikakve mogućnosti osobnog izbora ili odabira načina života. Uz svo nasilje prema ženama, sakaćenjima djevojčica u Africi, abortiranju ženske djece, predrasuda prema našim sposobnostima u odnosu na one muškarca...kako netko može reći da smo u ravnopravnom odnosu?!
Ono o Cosmo djevojci ne znam da li da uopće komentiram. Dovoljno je da bacim pogled na taj časopis i neki naslov poput "Zadovoljite ga na 587 načina" i krv mi proključa. Ne zato što se u dotičnom članku govori o zadovoljavanju muškarca, nego zato što se pod krinkom samostalnosti i emancipacije ženi servira isto ono što je morala podnositi prije, samo što sada misli da je to njezin izbor. Jer ako je njezin izbor biti podređena i krojiti život prema tuđim mjerilima, onda to zapravo i nije podređenost, zar ne?Dok se u Playboyu, Men's Healthu, FHM-u, Maximu i masi drugih muških časopisa govori o tome kako ugoditi sebi, Cosmopolitan, kao vodeći ženski časopis daje uvijek friške upute kako ugađati drugima. Jer to ženama kao dođe jako prirodno. Slažem se da je Cosmo bio revolucionaran za žene kada je tek počeo izlaziti kao ženski časopis, krajem šezdesetih, zbog položaja žena u to vrijeme, počevši otvoreno pričati o njima kao seksualnim bićima koja također imaju potrebe i poticati ih da to ne skrivaju i ne srame se toga.Međutim, ženski pokret i prava su napredovala, a Cosmo je i dalje isti kao prije 40 godina. U suštini, iako vjerujem da će, nažalost, uvijek biti ljudi koji ne žele ili ne smatraju da su žene (ili kad smo već kod toga, osobe različitih nacija, vjera, rasa ili seksualne orijentacije) jednake svim drugim ljudima, mislim da mi dugujemo sebi da budemo svjesne svog položaja i svoje prošlosti te se pokušamo izboriti za ono što je rođenjem naše, a to je pravo da živimo svoj život po vlastitom nahođenju, bez da nas se za to osuđuje, ostracizira ili diskriminira.


P.S. Valerie Solanas je bila osoba sa dubokim traumama iz djetinjstva, koja je patila od paranoidne shizofrenije, te koja je također kasnije rekla da se S.C.U.M. uopće nikada nije ni trebao shvatiti doslovno. Bila je aktivna u vrijeme, velikih anti-ratnih prosvjeda i prosvjeda za ljudska prava, kada je radikalni feminizam praktički bio smatran jedinim "pravim" feminizmom. No, kako god bilo, ne može se suditi o političkoj poruci jednog društvenog pokreta samo na temelju rada jedne žene upitnog mentalnog zdravlja.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Rasprava o feminizmu Empty
PostajNaslov: Re: Rasprava o feminizmu   Rasprava o feminizmu Empty

[Vrh] Go down
 
Rasprava o feminizmu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Lipstick forum :: Rasprave-
Forum(o)Bir: